Že od pradavnine je rdeče meso pomemben del človekove prehrane, saj poteši lakoto in je odličen vir beljakovin, ki so ključne za mišično rast. Mesne jedi so zdrave, preproste za pripravo, glede na svoje hranilne vrednosti pa niti niso drage. Eko kmetija Žgajnar se lahko pohvali z bogatim izborom odličnega, s tradicionalnimi okusi polnega mesa.
Za našo vzrejo krškopoljskih prašičev, edine ohranjene slovenske avtohtone pasme prašičev, budno skrbijo vzrejni strokovnjaki. Prašiči se prosto gibljejo po kmetiji, poleg drugega jih hranimo tudi s sirotko iz mlečnih izdelkov. Njihovo meso vsebuje veliko zdravih maščob omega tri. Tako odojki kot na zraku sušeni mesni izdelki iz krškopoljskih prašičev so pravi gurmanki užitek, meso je čvrsto in nadvse okusno.
Suha salama je nepogrešljiva v vsakem narezku ali kmečkem sendviču, poda pa se tudi obloženim kruhkom in pravi kmečki pici.
Suho klobaso lahko tudi skuhamo in dodamo v mineštro, saj bo prav vsaka jota ali ješprenj veliko okusnejši.
Panceto lahko kombiniramo tudi s sladkimi jedmi, na primer s suhimi slivami, ki jih ovijemo v tanke rezine pancete in popečemo na obeh straneh. Predjed ponudimo še toplo ob kozarcu rdečega vina.
Zaradi odličnega, specifičnega okusa za vratovino velja ˝manj je več˝. Zato ni nič boljšega kot bela žemljica z nekaj rezinami tanko narezane vratovine vmes.
Slanina popražena na mladi čebuli, v kombinaciji s svežim grahom je nadvse okusna omaka s peresniki ali njoki. Za dovršen okus pa povrh naribamo bio trdi sir Tonko.
Ocvirke lahko okušamo kot samostojno jed, lahko jih vmesimo v testo in spečemo kruh z ocvirki, še posebej pa se podajo žgancem ali tenstani repi, če jim dodamo malo bio svinjske masti, vse skupaj segrejemo, da se mast stopi in s polivko obogatimo domačo jed.
Zmotno je prepričanje, da svinjska mast slabo vpliva na zdravje. Ravno nasprotno, spomnimo, kaj so uporabljali že naši predniki. Ne samo, da je hrana, pripravljena na masti izjemno okusna, svinjska mast vsebuje celo veliko nenasičenih maščob, ki koristijo srcu. Uporablja se jo lahko tudi za shranjevanje mesnin (na primer hrenovk), saj je odličen konzervans - če jo hranimo v hladnem in temnem prostoru, se zelo težko pokvari.
Poleg klasične priprave, lahko hrenovke tudi spečemo v testu, skuhamo v juhah (na primer v fižolovi juhi), dodamo vmešanemu jajcu, ali pa si popestrimo piknik s pečenimi hrenovkami na žaru.
Poleg tradicionalnega recepta s tenstanim zeljem, lahko iz pečenic napravimo tudi mesne kroglice v paradižnikovi omaki.